BMW “daha çok para kazanma” planından vazgeçti

BMW, belirli model ve bölgelerde ısıtmalı koltuklar için aylık abonelik de dahil olmak üzere müşterilerine ekstra harcatan birkaç otomobil üreticisinden biri. Şirket, ücretli yazılım hizmetlerine odaklanmak için bu tartışmalı uygulamadan vazgeçti ve artık sürücülerden arabalarında bulunan donanım özelliklerini kullanmaları için ekstra ücret almayı planlamıyor.

BMW‘nin satış ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi Pieter Nota, Autocar’a markanın dikkatini sürüş yardımı ve park yardımı gibi ücretli yazılım özellikleri üzerine eğiteceğini söyledi. Nota, bunun bir film indirmeye veya bir uygulamadaki ücretli bir özelliğe erişmeye benzer şekilde daha kabul gören bir uygulama olacağını öne sürdü.

BMW “daha çok para kazanma” planından vazgeçti

Ancak sürücüler, BMW‘nin bu avantajı sunduğu ülkelerde ayda 18 dolarlık ısıtmalı koltuk aboneliğini kabul etmediler. Nota, “Müşteriye bunu daha sonra etkinleştirme şansı sunarak ekstra bir hizmet sunmayı düşündük ancak kullanıcı kabulü o kadar da yüksek değil” dedi. “İnsanlar iki katı ödeme yaptıklarını düşünüyor ki bu aslında doğru değildi  ama algı gerçekliktir, her zaman derim. İşte bunu durdurmamızın nedeni buydu.”

Klasik bir arz ve talep durumu gibi görünüyor. Sürücüler ısıtmalı koltuklar (ya da ısıtmalı direksiyon simidi) için ödeme yapmak istemediler, bu nedenle BMW de bunu yapmayı bıraktı. Sahipler, markanın ileride donanım işlevleri için onlara fazladan ödeme yapmayacağını öğrenmek için cesaretlenebilir ki bu da doğru yönde atılmış bir adım. Hepsinden iyisi, BMW, kuzey yarımkürede daha soğuk sonbahar havaları başlamadan hemen önce ısıtmalı koltuklarla ilgili duruşunu netleştirdi: BMW bunu iptal etmeden önce abonelik ikinci bir kışa bile ulaşamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x