Eski Malezya Başbakanı yargılanıyor

Eski Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, görev yaptığı dönemde yolsuzluğa karışmakla ve kara para aklamakla suçlandı. 75 yaşındaki Muhyiddin, başkent Kuala Lumpur’da yolsuzluk ve kara para aklama suçlamalarıyla hakim karşısına çıktı.

Muhyiddin, 51,4 milyon dolar rüşvet ve 43 milyon dolarlık kara para aklanmasıyla bağlantılı toplam 4 olayda, görevini kötüye kullanmakla suçlanıyor. Muhyiddin, mahkeme binasında düzenlediği basın toplantısında, “Bu, organize bir siyasi zulüm. 50 yıldır siyasetin içindeyim ve her zaman kanunlara uygun davrandım” dedi.

Söz konusu suçlamaları reddederek masum olduğunu iddia eden Muhyiddin’in Bersatu Partisi, 13 Mart Pazartesi günü liderlerinin ek bir suçlamayla karşı karşıya kalmasının beklendiğini bildirdi.

Suçlu bulunması halinde Muhyiddin, yolsuzluk suçlamalarının her biri için 20’şer yıl, kara para aklama suçlamaları içinse 15’er yıl hapisle karşı karşıya kalacak.

Gözaltına alınmış, daha sonra serbest kalmıştı

Mart 2020-Ağustos 2021’de başbakanlık görevini üstlenen Muhyiddin, dün gözaltına alınmış ancak günün ilerleyen saatlerinde Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu (MACC) kararıyla serbest bırakılmıştı.

MACC, daha önce de Kovid-19 ekonomik yardım programları da dahil olmak üzere, projelerin ödenekleri hakkında Muhyiddin’in bilgisine başvurmuştu.

Muhyiddin’in Bersatu Partisinin iki üst düzey üyesi de geçen günlerde yolsuzlukla suçlanmıştı. MACC, partinin hesaplarını dondurmuştu.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Aralık 2022’de, bakanlarını, rüşvete bulaşanları veya görevi kötüye kullananları derhal görevden alacağı konusunda uyarmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*