Etten Pahalı Biber Almanları da İsyan Ettirdi: Türkiye’de Ne Kadar?

Almanya’da da pahalı olan isyan edilen bir ürün bulmanın sevinciyle hemen hesap makinesini aldık. Kuyumcu edasıyla tuşlara basamıyoruz bizim hesap makinesinin tuşları ses çıkarmıyor çünkü online ancak bu hesap etme merakımızı köreltemedi. Asgari ücret hesaplaması yapmadan bu market hesabını bitirmiyoruz.

Mukayese.de hesabından paylaşın market görüntüleri “Avrupa bitmiş yeğenim” amcaları üzerken, pahalı denilen ürün bulmanın sevinciyle Türkiye ekonomisini şaha kaldırmaya karar verdik. Bakalım başardık mı?

Marketlerde yarım kilo etten daha pahalı olduğu iddia edilen “paprika” dolam biberi ile kapya biber arasında sıkışmış ABD’nin genlerimizle oynama kanıtı olan Amerikan ya da bazı yerlerde Washington biberi olarak geçen ürünün fiyatı şok etti.

Bir kilo biberin en uygun haliyle 6,99 euro olmasıyla 1.811,30 euro olan asgari ücretle 259 kilo biber alınıyor.

Almanya’da asgari ücret: 1.811,30 euro (10,45 euro * 173.33 saat)

Aynı saat üzerinden Türkiye’de asgari ücret: 8.506 TL (49,07 TL * 173,33 saat)

Almanya’da bir saat çalışarak 1,5 kilo biber alabilirken, Türkiye’de, dijital tartılar sağ olsun, 1 saat çalışarak 800 gramlık biber alabiliyoruz.

Bu da bizdeki fiyatlar: Asgari ücretle alınabilen biber miktarı 142 kilo oluyor. Üstüne bir de et fiyatları daha da pahalı.

İkinci market olan ve ilkiyle aynı fiyat olan Edeka’da online fiyatların da bir miktar daha uygun olduğu görüldü. Ancak yarım kilo et fiyatı karşılaştırmasında haklılar.

edeka-foodservice.de

Biber isyanını burada izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*