Koyunları garip davranan çobana büyük şaşkınlık: 600 kilo kenevir yedikleri ortaya çıktı

Yunanistan’da Eylül’ün başında yaşanan sel felaketi dolayısıyla taze ot bulmak için sürüyü farklı yere otlatmaya giden çoban, bir süre sonra koyunların garip hareketler yaptığını gördü. İlk başta nedenini anlayamayan çoban, koyunları yanlışıkla kenevir yetiştirilen bir yere götürdüğünü ve koyunların toplamda 600 kilo kenevir yediğini fark etti.

Eylül ayı başında Yunanistan’ı vuran ve yaklaşık 100 bin hayvanın telef olmasına sebep olan sel dolayısıyla, çobanlar koyunlarını otlatmak için farklı yerlere gitti. Haberde aktarılana göre bir çoban, götürdüğü serada otlattığı koyunların bir süre sonra çılgınça koşturduğunu, kontrolsüzce sallandığını ve normalde koyunların yapamayacağı şekilde yükseğe zıpladığını fark etti. Çoban sonrasında koyunlarını veterinere götürdü ve koyunların yüksek seviyede kenevir etkisi altında olduğunu öğrendi.

Durumu öğrenen sera sahibi, koyunların tüm ekinini öğrenince nasıl tepki vereceğini dahi bilemese de şunları söyledi:

“Yılın başından beri sıcak hava dalgası vardı ve çok mahsul kaybettik. Sonrasında sel felaketi yaşadık ve neredeyse her şeyimizi kaybettik. Ve şimdi de bu.. Sürü seraya girip bütün kalan ekinimizin hepsini yemiş. Dürüst olmak gerekirse ağlasam mı gülsem mi bilmiyorum…”

Kenevir 2017 yılından bu yana Yunanistan’da tıbbi amaçlar için yasallaştırılmış durumda. Yunan hükümeti daha sonra 2018 yılında kenevir yetiştirme yasağını kaldırdı. Şubat 2022 itibariyle, Yunanistan’ın başkenti Atina’da esrar kullanımı tüm Avrupa’daki en yüksek oranlar arasında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x