Üç günlük kriz… Kimler kazandı kimler kaybetti

Altılı Masa’da üç gün süren ayrılık sürecinde kimler kazandı, kimler kaybetti? Odatv derledi.

Altılı Masa, 2 Mart’ta bir araya geldi ve ortak cumhurbaşkanı adayını belirlemek için toplandı. Ancak o günkü toplantıda bir isim üzerinde mutabakata varılamadı.
İYİ Parti lideri Meral Akşener, 3 Mart’ta Altılı Masa’dan ayrıldı ve “Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Mansur Yavaş’ı göreve çağırıyorum” dedi. İYİ Parti cephesi, İmamoğlu ve Yavaş’ın anketlerde önde olduğunu ve cumhurbaşkanı adayının bu iki isimden birisi olması gerektiğini ifade etti.

Müzakerelerin ardından bugün İYİ Parti, “Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, icracı, yetkili cumhurbaşkanı yardımcısı olsun” önerisini sundu. Bu öneri, CHP tarafından kabul edildi.

Altılı Masa’da yaşanan üç günlük ayrılık sürecinde, soğukkanlılığını koruyamayan ve aceleci davranan siyasiler kaybederken, bazı isimler öne çıktı ve krizin kazananı oldu.

Odatv, o isimleri derledi:

AYRILIĞIN KAYBEDENLERİ

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Zafer Partisi ile kuracağı ittifakı bozdu ve İYİ Parti’nin Cumhurbaşkanı Adayı olmak için harekete geçti. İYİ Parti’nin Altılı Masa’ya dönmesi ile Muharrem İnce, süreçten zararlı çıktı.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ise, kuracağı ittifakın önemli bileşeni Memleket Partisi’ni ve ittifakın olası cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi kaybederek krizden zarar gören taraflardan birisi oldu.

Meral Akşener’in yeğeni olan İYİ Parti Mali İşler Başkanı Ümit Dikbayır, 2 Mart’taki kritik toplantıdan sonra “Millet 5’ten büyüktür” dedi ve İYİ Parti’nin ayrı bir yolda yürümesi gerektiği imasında bulundu. Altılı Masa’nın tekrar bir araya gelmesiyle Ümit Dikbayır da kaybedenlerden oldu.
İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ise, “Apoletlerini sök dedik sana” diyerek, Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması gerektiğini vurguladı. Altılı Masa’nın tekrar bir araya gelmesi ve diğer beş partinin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı üzerinde anlaşması, İYİ Parti milletvekili Yasin Öztürk’ü de kaybedenler kümesine soktu.

İBB Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, 2 Mart’ta “Millet ne derse o olacak” diyerek, cumhurbaşkanı adayının İYİ Parti’nin öne sürdüğü bir isim olmasına yönelik isteğini dile getirdi. Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki mutabakattan sonra İbrahim Özkan da kaybedenler listesine girdi.

Hukukçu Ersan Şen de canlı yayın sırasındaki “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener beni aradı, adaylık için parti binasına davet etti” sözleri ile birlikte kaybedenlerden biri oldu.

Artık olanları geriye döndürme imkânımız yok. Bu aşamada yegâne hedefimiz, seçimlerin meşruiyet içinde yapılmasını sağlamak ve olası bir iktidar devrini gerçekleştirebilecek demokratik olgunluğa sahip bulunduğumuzu kendimize ve bütün dünyaya göstermek olmalı.

“Eski tüfek solcular” da soğukkanlılığını koruyamadı ve analiz yapma konusunda aceleci davrandı. İşte o analizler ve yorumlar:

Zülfü Livaneli: “Açıklaması zor gelen her olayda devlet parmağı arayın”
Ahmet Ümit: “Polisiye öyküler ve romanlar yazmama rağmen gerçek hayatta ve siyasette komplo teorilerine pek inanmam ama Meral Akşener’in son çıkışı İYİ Parti’nin AKP ile gizli bir anlaşma yapma ihtimalini akla getiriyor. Gerçek mi değil mi nasılsa çıkar yakında ortaya.”
Mustafa Sönmez: “Bu Saray entrikan da işe yaramayacak seni İYİP de Meral ve şurekası da kurtaramayacak. Kaldı mı başka numaran?”
Emre Kongar: “Meral Akşener CHP’nin iki belediye başkanına adaylık çağrısı yaparak İstanbul ve/veya Ankara belediyelerinden yönetimini ve gelirlerini AKP’ye armağan etme niyetini açıklamıştır”
Prof. Dr. Ahmet Saltık: “Acaba AKP= RTE Meral hanımın bir açığını mı buldu, “yarattı”? Ne bileyim ben kaset-FETÖ kumpası gibi? FETÖ savları vardı zaten. Baykal kasetler yollandı, DP için “derbest” söylemleri var. Sopa-havuç taktiği mi sahnede? Aklımdan çıkmıyor. AKP+MHP yetmeyecek seçimde, bir stepne daha…”

KRİZDEN KAZANÇLI ÇIKANLAR

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Cihan Paçacı’nın görevine geri döndü ve krizin ilk kazananı oldu.
“İttifak dağılıyor mu” söylemleri yapan Altılı Masa, Meral Akşener’in geri dönmesi ile üç günlük ayrılıktan kazançlı çıktı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, kendilerine cumhurbaşkanlığı yardımcılığı teklif edilmesi ile siyasi olarak kazançlı çıktı.

Odatv, süreç boyunca okurlarına en hızlı haberleri verdi, özel haberleri ile olacakları önceden yazdı. Odatv okurları, doğru haberlere en hızlı şekilde ulaşarak, ayrılık sürecinin kazananı oldu. Odatv, bu süreçte okurları ve takipçileri ile, medya camiasının kazanı olarak listede yer aldı.

Odatv

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir