ABD’den Yemen’deki Husi hedeflerine yeni saldırı

T24 Dış Haberler

ABD’nin, Yemen’de Husilere bağlı hedeflere saldırı düzenlediği belirtildi.

CNN’nin ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberde, Husiler tarafından kullanılan bir radar tesisini hedef alan yeni saldırının, öncekinden daha küçük çaplı olduğu ve ABD tarafından tek taraflı gerçekleştirildiği ifade edildi.

Husilere bağlı El-Mesira kanalının haberinde ise “ABD ve İngiltere tarafından başkent Sana’ya bir dizi hava saldırısı gerçekleştirildiği” bilgisi geçildi.

ABD ve Birleşik Krallık, Yemen’de İran destekli Husiler’e ait ondan fazla hedefi vurmuştu. 

Husiler, İsrail’in Gazze saldırılarına tepki olarak Kızıldeniz’deki ticari gemilere füze ve dronlarla saldırmaya başlamıştı. ABD ve Birleşik Krallık’ın 5 Batılı müttefikinin desteğiyle yaptığı hava ve denizden saldırılar, buna şu ana kadar verilen en sert karşılık oldu. 

TIKLAYIN –  Orta Doğu’da tehlikeli tırmanış hakkında her şey: Husiler kim, neden Kızıldeniz’deki gemileri hedef alıyorlar, Suudi Arabistan ve İsrail’in rolü ne?

Kızıldeniz’de ne oluyor?

Dünyanın en yoğun kullanılan ticaret kanallarından biri olan Kızıldeniz, Avrupa’yı Asya ve doğu Afrika’ya bağlayan en önemli su yolu. Yemen, Kızıldeniz’in güneydoğu kıyısında, Yemen Denizi’yle buluştuğu noktada bulunuyor. 

Gazze’deki savaşın başlamasından kısa süre göre Husiler, Kızıldeniz’e füze ve dron saldırıları düzenlemeye başladı. ABD ve İsrail, saldırıların büyük bölümünü önledi. 

Gerilim, 19 Kasım’da Husiler’in Japon bir şirket tarafından kullanılan, İsrailli bir iş insanıyla bağlantılı araba taşıyan gemiyi helikopter kullanarak ele geçirmesi ve mürettebatı rehin almasıyla tırmandı. Husiler artık İsrail ve müttefikleriyle bağlantılı tüm gemilerin meşru hedef olacağını belirtti. 

Husiler, bu açıklamadan sonra birçok gemiyi hedef alırken çoğunlukla saldırılarında başarısız oldu. Ancak birçok şirket risk almayıp Kızıldeniz yerine Ümit Burnu’nu kullanmaya başladı. 

TIKLAYIN – Dünya basını | ABD ve Britanya, Husileri vurdu; İsrail gözaltında işkence; İskoç liderinin eşinin ailesi Gazze’den nasıl kaçtı?

Husiler kimdir?

Yemenli bir Milis grup olan Husiler, adını kurucusu Hüseyin Bedreddin el-Husi‘den alıyor. Müslümanlığın Şii mezhebinin Zeydi kolunu temsil ettiklerini belirten milis grup, 1990’lı yıllarda Suudi Arabistan’ın Yemen’deki dini etkisine tepki göstererek öne çıktı. 

Grubun ‘bayrağında’ “Allah Büyüktür, İsrail’e ölüm, Amerika’ya ölüm, Siyonizm’e Lanet, İslam’a Zafer” ifadeleri yer alıyor. 

İran’dan mali ve askeri destek aldığı bilinen Husilerin 20 bin kadar savaşçısı olduğu tahmin ediliyor. 

Grup mevcut olarak Yemen’in batısının büyük bölümünü ve Kızıldeniz kıyısını kontrol ediyor. 

Grubun İran ve Gazze’deki savaşla bağlantısı ne?

İran, bölgede Suudi Arabistan’la uzun süredir devam eden düşmanlığı kapsamında Husilere mali ve askeri destek sağlıyor. Husiler, İsrail-Hamas savaşında Hamas’a destek veriyor. 

Hamas’ın İsrail’e gerçekleştirdiği 7 Ekim saldırılarından kısa süre sonra Husi lideri Abdulmelik el-Husi, “Yüz binlerce insanı Filistin halkının yanına getirip düşmanla yüzleşmeye hazır olduğunu” söylemişti. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x