Apple ve Google, İsrail ve Gazze’de canlı trafik haritalarını devre dışı bırakıyor

Sözcü, “Daha önce çatışma durumlarında yaptığımız gibi ve bölgedeki duruma yanıt olarak, yerel toplulukların güvenliğini göz önünde bulundurarak canlı trafik koşullarını ve yoğunluk bilgilerini görme yeteneğini geçici olarak devre dışı bıraktık” dedi. İsrailli blog GeekTime, Apple’ın Haritalar uygulamasında da aynı özelliği kapattığını bildirdi.

Google insanların “mevcut trafik koşullarını dikkate alan” rota ve ETA bilgilerini almak için hala Haritalar ve Waze’i kullanabileceğini söyledi. Geçmişte olduğu gibi uygulamalarda gerçek zamanlı trafik verilerini göremeyecekler. Apple’ın Haritalar’ın navigasyon özelliklerinden bazılarını da koruyup korumadığı belli değil.

Apple ve Google, İsrail ve Gazze’de canlı trafik haritalarını devre dışı bırakıyor

Her iki şirket tarafından yapılan bu hamle, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik beklenen kara saldırısının hemen öncesinde gerçekleşti; bildirildiğine göre İsrail, şehri ele geçirmek için on binlerce askeri konuşlandırmayı planlıyor. Bloomberg’in kaynaklarından biri, Google’ın İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan bir talebe uymak için canlı trafiği devre dışı bıraktığını, bunun nedeninin muhtemelen bu özelliğin birliklerin hareketlerini açığa çıkarabileceğini ve ABD ile AB’nin terör örgütü olarak tanıdığı Hamas’a ipucu verebileceğini söyledi. The Hill, Apple’ın IDF’nin talebini yerine getirmek için bölgedeki canlı trafiği de kaldırdığını söylüyor.

Bu gelişmeden önce, Google’ın “çatışma durumlarında” canlı trafik koşullarını görme yeteneğini devre dışı bırakmasının en güncel örneklerinden biri 2022 yılında yaşanmıştı. Şirket o dönemde Rusya’nın ülkeyi işgal etmesinden sonra Haritalar’ın Ukrayna’daki canlı trafik verilerini devre dışı bırakmıştı. O dönemde değişikliği yerel halkın güvenliğini korumak için uyguladığını ve bunu Ukraynalı yetkililerle istişarede bulunduktan sonra yapma kararına vardığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x