Büyük bir battaniye, uygun şekilde hazırlanırsa çamaşır makinesinde yıkanabilir…

Ev hanımlarının çoğu, hayatlarında en az bir kez büyük halıları, battaniyeleri ve diğer hacimli eşyaları yıkamak gibi bir sorunla karşı karşıya kalır. Kuru temizleme oldukça pahalıya mal olmaktadır.

Kalın ve çok yoğun masa örtülerinin çamaşır makinesinin tamburuna sığması zordur, hatta bazen imkansızdır. Bunun sonucunda çamaşırlar ya iptal olur ya da kalitesiz olur ya da çamaşırlara para harcamak zorunda kalırsınız. Ancak durumu düzeltmeye yardımcı olacak bir yol var:

Makineye battaniye koymayı başaranlar muhtemelen yıkamanın sonucundan hayal kırıklığına uğradılar. Ürün yıkanmıyor ve bazen eşit şekilde ıslanmıyor bile. Uzun tüylü battaniyelerin yıkanması özellikle zordur. Sonuç olarak, çamaşır tozu ve kir izleri içeren ıslak bir yumruyu çıkarmanız ve banyoda elle yıkamaya devam etmeniz gerekir.

Uzman böyle bir durumda en iyi nasıl hareket edebileceğimizi paylaştı. Doğru hazırlıkla 220cm x 220cm ebatlarındaki bir battaniyeyi 5kg çamaşır makinesinde yıkamak tamamen mümkündür. Asıl zorluk hacimdir ve azaltılabilir. Bunu yapmak için, battaniyeyi banyoya koymanız, oraya tercihen büyük bir leğen koymanız, suyu açmanız ve battaniyeyi leğen içinde parçalar halinde ıslatmaya başlamanız gerekir.

Gerekirse battaniyenin olabildiğince ıslanması ve bunun sonucunda hacminin azalması için duşu açabilirsiniz. Lavabodaki suyu boşaltmanız ve battaniyeyi çamaşır makinesine koymanız gerekiyor. Islatma sayesinde battaniyenin tamburun içine tam olarak oturması gerekir, çünkü ıslak bir eşya kuru bir eşyaya göre daha az hacme sahiptir. Bu formda daha iyi esner ve durulanır. Toz yerine sıvı bir deterjan kullanılması da tavsiye edilir.

Uzman, onu en normal programda yıkamayı, ardından diğer şeyler gibi battaniyeyi telin üzerine asmayı öneriyor. Aynı zamanda ekipmanlara zarar gelmemesi için çamaşır makinesinin maksimum yükünün aşılmaması önemlidir. Ayrıca, tüylerin gideri tıkamasını önlemek için battaniyeyi özel bir çamaşır torbasına koymak en iyisidir.

Battaniye çok büyük ve ağır ise küvette elde yıkamak daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir