Celal Şengör’den RTÜK Başkanına Kızıl Goncalar Yanıtı

Çekim mekanları yasaklanan, RTÜK tarafından yayını durdurulan Kızıl Goncalar’la ilgili tartışma sürüyor.
Prof. Dr. Celal Şengör, Kızıl Goncalar’a soruşturmayı eleştirmiş, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Şengör’e yönelik “O isminin başında prof olan arkadaş kendi işine baksın” demişti.

Şengör, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e yanıt verdi.

Fatih Altaylı, Celal Şengör’ün yanıtını aktardı. Şengör yazdığı açık mektupta, “Ebubekir Şahin Bey Hazretleri bilimsel bir ifadeyi mahkemeye götürmeğe kalkarken, acaba kendisini Engizisyon mahkemesi savcısı mı sanmaktadır? Şahin, “Çirkin suçlar işledikleri sık sık gazete manşetlerimizde görülen ve aslen anayasamızca yasaklanmış olan tarikatları korumaktadır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Bilim insanı Prof. Dr. Celal Şengör, RTÜK’ün inceleme başlattığı, afişlerine çeşitli saldırılar olan Kızıl Goncalar dizisiyle ilgili olarak kaleme aldığı mektubunda, “RTÜK neye dayanarak soruşturma açmaktadır? Toplum baskısını bahane ediyorlar: Hangi toplum baskısı? Aslında, o baskı bir avuç kendini bilmez yobazın baskısıdır” demişti.

Sabah Gazetesi yazarı Tuba Kalçık’a açıklamalarda bulunan Ebubekir Şahin, Celal Şengör’le ilgili şu ifadeleri kullanmıştı.

“Bakın, adının önünde prof yazan bazı kişiler, ekranlarda boy göstererek, utanmadan RTÜK’ü, bahse konu dizi üzerinden ve kendi yayın ihlalleri nedeniyle aldıkları cezalar sebebiyle hedef gösteriyor. O isminin başında prof olan arkadaş kendi işine baksın. Uzmanlık alanındaki konularda ahkam kessin. Bıraksın da biz de işimizi yapalım. Yalan yanlış yüce dinimize ve kutsallarımıza saldırmış olduğu programın yaptırım kararının yargıdan döndüğü yaygarası ile kamuoyunu yanıltmayı ve halkımıza yalan söylemeyi bıraksın. Yargı süreci devam ediyor. Konu yargıda, takibimizde. İstinaf ve Danıştay süreçleri var. Kusura bakmasın ama işimizi, o ve onun gibi sabah din bilimci, öğleden sonra yer bilimci, akşam programlarında da güvenlik bilimci proflardan öğrenecek değiliz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x