İngiltere’de iflaslar iki yılda yüzde 53 arttı

İngiltere’de enflasyon krizi ve Covid salgınının uzun vadeli etkisiyle geçen yıl şirket iflaslarının arttığı görüldü.

Dünya çapında 430 milyon işletmeyi takip eden bir kredi kontrol kuruluşu olan Creditsafe’e göre, 2023 yılında Birleşik Krallık’taki toplam 30 bin 199 işletme bir tür iflas davasına dahil oldu. Bu sayı, 2021’e göre yüzde 52 artış gösterdi.

Büyümenin 2023’te yavaşlayacağı düşünüldüğünde, ekonomik görünüm iyileşse bile bu yıl küçük firmaların mali durumları üzerindeki olumsuzluklar devam edebilir.

PANDEMİ DESTEKLERİ BATIK FİRMALARIN ÖMRÜNÜ UZATTI

Bankacılık verilerini inceleyerek firmaların kredibilitesini takip eden Creditsafe’in veri direktörü Drew Fahiya’ya göre, bu iflaslardan bazıları muhtemelen daha önce batmış olan ancak salgın sırasında hükümet yardımıyla ayakta tutulan şirketlerden kaynaklanıyor.

Fahiya, “Covid, iyi durumda olan şirketlere gerçekten zarar verdi ama zaten zor durumda olan şirketlere de muhtemelen olmaları gereken yere geri dönmeleri için biraz nefes aldırdı” dedi.

Geriye kalan soru ise iflasların yakın zamanda pandemi öncesi seviyelere dönüp dönmeyeceği.

ŞİRKETLER FATURALARI ÖDEYEMİYOR

Creditsafe, 2023 yılında Birleşik Krallık’taki şirketlerin tüm faturaların yüzde 45’ini geç ödediğini, bu oranın 2021’de yüzde 35 olduğunu ve ortalama 11 günden biraz daha fazla gecikme yaşandığını açıkladı. Küresel olarak ise ABD’deki firmalar ortalama 16 gün gecikmeyle en yavaş ödeme yapanlar oldu.

17 yıldır işlettiği güzellik salonu işleten Claire Hattrick, Guardian’a verdiği röportajda işletmesinin nasıl battığını şu sözlerle anlattı:

“Yılda 25 bin sterlin kazanıyordum. Karantina sırasında müşterilerimin yüzde 86’sını kaybettim. Her şey gittikçe daha da kötüleşti. Sonra gaz ve elektrik fiyatlarına zam geldi. Sonunda kazancım ayda 300 sterline kadar düştü. Tekrar ayaklarımızın üzerinde durmamıza yardımcı olacak hiçbir desteğimiz yoktu ve unutulduk.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x