Koltuğa oturmadan koltuğu gasp etti! CHP’de İmamoğlu vesayeti

    Haber7-ÖZEL

CHP’de 2010 yılında bu yana genel başkanlık görevini yürüten Kemal Kılıçdaroğlu‘nun görevi sona erdi. Aylardır tartışmaları süren kurultay sonucunda “değişimciler”in adayı Özgür Özel, ikinci turda 812 oyla, partinin yeni genel başkanı seçildi. CHP’de Özel döneminin başlamasının ardından, ilk iki gününde yaşananlar ise asıl genel başkanın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğu yönünde algı oluşturdu.

OYLAMA 5 KEZ ERTELENDİ

CHP’de genel başkanın belirlenmesinin ardından ‘A Takımı’ için çalışmalarda yaşananlar gelişmeleri takip edenleri şaşkına çevirdi. CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na sormadan listesini bile hazırlayamadı. CHP kulislerinden sızan bilgilere göre, Özel ve İmamoğlu arasındaki anahtar liste müzakerelerinde anlaşmazlık yaşandı. Özel’in istediği isimlerle, İmamoğlu’nun istediği isimler arasında tutarsızlık yaşanınca gün içinde yapılması planlanan oylama 5 kez ertelendi. Oylama yoğun tartışmalar sonrası gece yarısı ancak yapılabildi. 

“İMAMOĞLU’NA SORMADAN LİSTE BİLE HAZIRLAYAMIYOR”

Özgür Özel‘in genel başkanlığının ilk iki gününde yaşananlar CHP’deki gelecek dönemde yaşanacak yeni krizlerin habercisi olarak yorumlandı. Anahtar liste tartışmaları ve oylamanın defalarca ertelenmesi, Özgür Özel‘in bundan sonraki yönetiminde de Ekrem İmamoğlu’na danışmadan hareket edemeyeceğini gözler önüne serdi. Yeni genel başkanın listeleri bile kendi başına hazırlayamaması “İmamoğlu koltuğa oturmadan koltuğu gasp etti” yorumlarını da beraberinde getirdi.

ÖZEL EMANETÇİ Mİ?

Diğer yandan Özel CHP’sinde ilk 48 saatte yaşananlar “Özgür Özel emanetçi mi olacak?” sorularını tekrar gündeme getirdi. Ekrem İmamoğlu’nun Özgür Özel‘in kazanması için yoğun çaba sarf etmesi, seçimden sonra ise “Ben kazandım” dercesine sosyal medyadan fotoğraf paylaşması bu iddiayı güçlendirdi. 

ÖZEL’E KAZANDIRMAK İÇİN KESENİN AĞZINI AÇMIŞTI

İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde Özgür Özel‘e CHP Genel Başkanlığı’nı kazandırmak için delegelere birçok vaatte bulunduğu iddia edilmişti. İmamoğlu’nun uzun süren toplantı ve telefon görüşmelerinin yanı sıra delegelerin de gönlünü hoş etmek için farklı illerdeki il başkanları ve delegelerinin kimine İBB’nin kafe işletmeciliği sözü verdiği, kimilerine ise iş teklif ettiği, kimlerine ise çeşitli hediyelerle ikna odalarında mesai harcadığı öne sürülen iddialar arasında yer alıyor. 

CHP İstanbul İl Kongresi’nde adaylardan biri olan Cemal Canpolat, konuşması sırasında bazı delegelerin ve delege yakınlarının kongrede Özgür Çelik’ten yana tutum sergilemeleri için Ekrem İmamoğlu tarafından İBB’ye işe alındığını iddia etmişti.
Kongrede konuşan Cemal Canpolat, “Belediye başkanı olduktan sonra CHP örgütünü dışarıda bırakmayı kabul edemiyorum. CHP’lilerin başka partiler üzerinden işe girmesini içime sindiremiyorum. CHP’den istifa edip İYİ Parti üzerinden işe girme dönemi pazar gününden itibaren bitecektir.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x