Kurtulmuş Kürtçe konuşma için uyardı: ‘Türkçesi buydu Sayın Başkan’

ANKARA – HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Meclis’te bütçenin tümü üzerine yaptığı konuşmasına Kürtçe başladı.

Cezaevindeki siyasi tutuklular başta olmak üzere konuşmasını dinleyenleri Kürtçe olarak selamlayan Tuncer Bakırhan’a ilk itiraz İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’ndan geldi. Bakırhan Kürtçe selamlama yaptıktan sonra Dervişoğlu, “anlamadık” diye seslendi.

KURTULMUŞ: TÜRKÇESİNİ DE İSTİYORUZ

Bunun üzerine Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Bakırhan’dan Kürtçe olarak söylediği sözleri Türkçe olarak da ifade etmesini istedi ve “Sayın Bakırhan, bu konuştuklarınızın bir de Türkçe açıklamasını istiyoruz. Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi. Burada Türkçe konuşulacak, Resmî dilimiz Türkçe olduğu için Türkçe konuşulmasını bekliyoruz. Sizden de arkadaşlarımız adına bunun Türkçesini istiyoruz” diye konuştu.

Kurtulmuş’un bu sözlerinin ardından Dervişoğlu, “Bir mecburiyet efendim ayrıca” değerlendirmesini yaptı.

‘TÜRKÇESİ BUYDU SAYIN BAŞKAN’

Kurtulmuş’un talebi üzerine selamlamasını Türkçe olarak da yapan Bakırhan, Sayın Başkan, Genel Kurul üyeleri ve bizleri izleyen çok değerli halkımız; sizleri en içten duygularla selamlıyor, başta cezaevinde rehin tutulan tüm yoldaşlarımız olmak üzere özgürlük ve barış mücadelesi için gece gündüz emeğini ortaya koyan ve direnen herkese en içten selam ve sevgilerimi iletiyorum.’ Türkçesi buydu Sayın Başkan.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x