Pakistan’da seçim krizi büyüyor: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Pakistan’da dün akşamdan bu yana süren oy sayımı, gece boyunca yaşanan uzun gecikmelerden etkilendi.

Bu durum, gecikmelerin oylamaya hile karıştırılmasından kaynaklandığını iddia eden seçmenler arasında hayal kırıklığı ve paniğe neden oldu.

Pakistan Seçim Komisyonu (ECP), bu sabahtan beri parlamentoda yarışan 265 sandalyenin sonuçlarını internet sitesinde açıklıyor.

Cezaevindeki eski Başbakan İmran Han’ın kurduğu Pakistan Adalet Hareketi (PTI) partisi “Pakistan halkının ezici iradesinin çalındığını” iddia ederken, seçim komisyonu sonuçlardaki gecikme için “internet sorununu” gerekçe gösterdi.

İSLAMABAD’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

İslamabad polisi, seçim sonuçları gelmeye devam ederken başkentte halka açık buluşmaları yasaklayarak sokağa çıkma yasağı başlattı. İslamabad polisi sosyal medyada, “Herhangi bir yasa dışı eylem olması durumunda işlem yapılacaktır. Hukuka saygı herkes için zorunludur. Herhangi bir aksaklık yaşanırsa yasal işlem başlatılacaktır” ifadelerine yer verdiği bir paylaşımla, sokağa çıkma yasağını duyurdu.

DİĞER PARTİLERDE UMUT SÜRÜYOR

Tahminlere göre, çoğu İmran Han tarafından desteklenen bağımsız adaylar yaklaşık 60 sandalye elde ederken, favorilerden Nawaz Sharif’in partisi yaklaşık 40 sandalyeyle geride kaldı.

Bilawal Butto Zardari’nin Pakistan Halk Partisi şu ana kadar 31 sandalyeyle üçüncü sırada yer alıyor.

Oylar sayılırken Nawaz Sharif’in kızı Meryem Navaz Sharif, babasının ikinci sıradayken hala zafer konuşması yapmaya hazırlandığını söyledi.

Herhangi bir partinin çoğunluğu elde etmek için parlamentoda 133 sandalyeye ihtiyacı var ancak pek çok analist seçim sonuçlarının net bir kazanan ortaya çıkarmayacağına inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x