Sigara İçen Kadınlarda Görülüyor! Önlem Alması İse Oldukça Basit

Kadınlarda normal şartlarda 40 yaşın üzerinde yaygın olarak görülen menopoz, yapılan araştırmalara göre sigara içen kadınlarda çok daha erken dönemlerde ortaya çıkmakta.

Prof. Dr. Müzeyyen Uyanık, 40 yaş öncesi ortaya çıkan menopozun ‘erken menopoz’ olduğu uyarısında bulunarak, öncü menopoz göstergelerinin bir kadın için en önemli dönem olduğunu belirtti.

TÜRKİYE’DE KADINLAR ERKEN YAŞTA MENOPOZA GİRİYOR

Halk arasında ‘yaşlanmanın belirtisi’ olarak adlandırılmasına karşın, menopozun doğal hayatın bir süreci olduğunu hatırlatan Uyanık, ortalama menopozun görülme yaşının Türkiye de 47-49 iken, dünyada 51-55 yaşları arasında olduğunu ifade etti.

SİGARA İÇMEK ERKEN MENOPOZA GİRİLMESİNE NEDEN OLUYOR

Müzeyyen Uyanık, özellikle sık sigara kullanan kadınlarda erken menopoz belirtilerinin yaygın olarak görüldüğü uyarısında bulunurken, sigara ve çevresel faktörlerin yanı sıra menopoza giriş yaşında genetik faktörlerin de önemli olduğunu hatırlattı.

MENOPOZ BELİRTİLERİNİ 2 YIL ÖNE ÇEKİYOR

Uzman isim, sigara içmenin kadınlar arasında menopozu yaklaşık 2 yıl kadar öne çektiğini hatırlatarak, sık sigara tüketmenin özellikle kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen azalmasına neden olduğunu ve bu durumun çeşitli sıkıntılar yarattığını belirterek, vücutta oluşabilecek sorunları şu şekilde sıraladı:

“Sıcak basması özellikle geceleri görülen terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, ruh hali değişiklikleri, unutkanlık, halsizlik, cinsel istekte azalma, idrar tutamama, idrar kaçırmaya kadar giden sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Uzun dönemde ise kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları görülebilen sıkıntılardandır”

MENOPOZ DÖNEMLERİ MEME KANSERİ RİSKİNİ YÜKSELTİYOR

Müzeyyen Uyanık, kadınlara bu dönemde yapılması gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundu.

Uyanık, kadınların her gün 30 dakikalık yürüme ve basit ağırlık kaldırma, kas güçlendirici hareketler yapmalarını tavsiye etti.

Ayrıca Prof. Dr. Uyanık, yaz aylarında güneş ışığından faydalanmanın faydalı olduğunu hatırlatarak beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

ERKEN TEŞHİS İÇİN MUTLAKA RUTİN KONTROL YAPIN

Kadınların menopoz dönemlerinde meme ve jinekolojik kanserlerin de sık görüldüğünü ifade eden Uyanık, menopoza geçiş ve menopoz sonrası dönemin sağlıkla geçirilebilmesi için kadınların yılda bir kez sağlık kontrollerini yaptırması gerektiğinin altını çizdi.

Müzeyyen Uyanık, menopoz döneminde kadınların meme kanseri açısından mamografi, rahim ve rahim ağzı kanserleri açısından jinekolojik ultrasonografinin yapılmasını ve smear taraması yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x